ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության նախագահի հետ
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին: Ողջույնների փոխանակումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Պաչեկոյին Միջխորհրդարանական միության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի խորհրդարանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մարդու եւ քաղաքացու հիմնարար ազատությունների եւ իրավունքների իրացմանը, կանանց ու երիտասարդների ներկայացվածությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ազգային ժողովում կանայք կազմում են պատգամավորների ընդհանուր թվի 34 տոկոսը: Միջխորհրդարանական միության նախագահը բարձր է գնահատել խորհրդարանաում կանանց ներկայացվածությունը, որը գերազանցում է համաշխարհային միջին ցուցանիշը: Նա կարեւորել է նաեւ երիտասարդների ակտիվ քաղաքական եւ քաղաքացիական ներկայացվածությունը Հայաստանում առկա գործընթացներին:
Միջխորհրդարանական միության նախագահն առաջարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին երիտասարդ խորհրդարանականների ֆորում անցկացնել Հայաստանում, ինչն արժանացել է Ալեն Սիմոնյանի հավանությանը:
Երկուստեք արձանագրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների ակտիվ մասնակցությունը Միջխորհրդարանական միության աշխատանքներին:

Председатель НС РА встретился с Председателем МПС
28 ноября Председатель НС А.Симонян встретился с Председателем Межпарламентского Союза (МПС) Дуарте Пачеко. После обмена приветствиями спикер НС поздравил Пачеко с избранием на пост Председателя МПС.
Стороны обсудили вопросы защиты прав человека, реализации основных прав и свобод человека и гражданина, а также представленности женщин и молодежи в парламенте РА. А.Симонян сообщил, что женщины составляют 34% от общего числа депутатов НС. Председатель МПС высоко оценил представительство женщин в парламенте, превышающее средний мировой показатель. Он также подчеркнул активную политическую и гражданскую вовлеченность молодежи в текущие в Армении процессы.
Председатель МПС предложил спикеру НС провести в Армении форум молодых парламентариев, что было одобрено А.Симоняном.